SÜT KAYNAĞI NEDİR

Süt Kaynağı Nedir?

Süt Kaynağı; Lüleburgaz’ın Kayabeyli Köyü’nde bulunan, Tarım Bakanlığından onaylı, Avrupa Birliğine süt satabilir sertifikalı modern ve hijyenik çiftliğimizde, ürettiğimiz %100 doğal sütü hijyenik bir şekilde, el değmeden yine kendi patentli ürünümüz olan Süt Kaynağı Otomatları aracılığı ile size en yakın markette sizlere sunabilmenin hikayesidir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki;

Sütün raf ömrünü uzatmak için yapılan pastörizasyon işlemi, bir çok yararlı bakteriyi yok ediyor ve sütten faydalanma oranlarını azaltıyor. Bunun yanı sıra endüstriyel işleme maruz kalmış sütte bulunan yağ ve proteinin bir kısmı tereyağı, kaymak, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri yapımında kullanılmak üzere alınıyor ve artık mamul olan kutu süt raflarda aylarca tüketiciye sunuluyor.

Süt üreticiden %3,5 yağ - %3,1 protein oranı ile çıkıyor; içtiğiniz sütlerin üzerindeki yağ-protein oranlarını kontrol ettiniz mi? Biz araştırdık; en yüksek oranlara sahip olan firmalarda bile “%3 yağ-%2,5 protein”.

Bunun anlamı; en kalitelisi olarak tercih ettiğiniz sütün en az %15-20 asıl/öz değerleri endüstriyel işlemle alınmış ve size başka süt mamulleri olarak sunulmuş.

Kendi ürettiğimiz kaliteli sütü; işte bu nedenle kaynağından hiçbir işleme tabii tutmadan, kaymağını almadan, saf, katkısız, doğanın bize sunduğu şekliyle tüketiciye ulaştırmaya karar verdik. Aracı olmadan, endüstriyel işlem görmeden, katkı maddesi koymadan raf ömrünü uzatacak ticari sırlara maruz bırakmadan sağımın hemen ardından soğutucu tanklar ve frigolu araçlar ile günlük olarak size ulaştırıyoruz.

Her aşamasını denetliyoruz, sizi de Süt Kaynağı Çiftliği’ne Bekliyoruz.